Csúzlizzuk a galambokat?!
2007.09.11. 22:22
A leszált a "SAS" madár cikkhez kapcsolódó írás, amelyet egy kerületben dolgozó állatorvos, bocsátott rendelkezésünkre, és tanácsai megszívlelendők !...
Környezetünkre nem csak a szemetelés hat veszélyesen. Kerületünkben lépten-nyomon botlunk galambokba. Nagyon sok helyen találkozunk olyan jelenséggel, hogy a járdák, a házak közvetlen közelsége tele van galamb ürülékkel. Valljuk meg őszintén, ahol sok a galamb, nem szeretjük őket. Ennek kapcsán vetődött fel, miként védekezhetünk ez ellen és milyen veszély leselkedik ránk emberekre…
Egy társasház lakóinak kérdéseként merült fel a galambok és az ember kapcsolata.
A nagyvárosokhoz hozzátartoznak az elvadult házigalambok és a gerlék. Ellepik a tereket, az utcákat. Számos nagyvárosban valóságos turista látványosságot jelentenek. Ugyanakkor sok kellemetlenséget is okozhatnak.
Alapvetően az ürülékükkel szennyezik a környezetünket. Ez nem csak látványnak csúf, de komoly közegészségügyi vonzata is van. Különösen akkor lehet veszélyes, amikor a lakások ablakpárkányait, erkélyeit lepi el az ürülék. A galambok számos, emberre is veszélyes kórokozót üríthetnek (zoonózis). Ilyen a szalmonellózis és az ornithózis. Mindkét esetben maguk a galambok is elhullhatnak, de nagyobb veszélyt jelentenek, ha tünetmentesen ürítik a kórokozó baktériumot. Ezek emberben lázas állapotot, tüdőgyulladást, influenzaszerű megbetegedést, súlyos bélgyulladást, hasmenést idézhetnek elő. Különösen gyermekek esetében lehet igen veszélyes.
A galambokon élősködő ízeltlábúak, atkák, tetvek közvetlenül is támadhatják az embert és belélegezve komoly allergiát válthatnak ki. Ugyanakkor, más emberi megbetegedések hordozói lehetnek.
A galambok elleni védekezés igen nehéz feladatot jelent. Sok ember, érthetően, kifejezetten kedveli ezeket az állatokat. Lakótársaink nyugalma érdekében a galambokat lehetőleg ne szoktassuk az ablakpárkányra, közös folyósóra. Csak javasolni tudom, hogy ezeket a kedves madarakat inkább a parkokban etessük, távol a lakóközösségtől.
|