A vízművek felbonthatja a szerződést
2008.04.05. 17:48

Érhetik még most is meglepetések azokat a lakástulajdonosokat, akik nem hitelesítették hat évnél régebbi vízórájukat. Ha ugyanis a mérőt másfél méternél magasabbra szerelték, akkor akár 40 ezer forintra is rúghat az óracsere, ami csak a helyszínen derül ki. A társasággal szerződött partner ugyanis a szabályoknak megfelelően leszereli, és újra tervezteti a mérő elhelyezését. Lapunk azonban megtudta: a vízművek a tulajdonos kérelmére nem zárkózik el az egyébként szabálytalanul kialakított órahely további alkalmazásától. A fővárosi társasházakban élők egyébként hamarosan értesítést kapnak a vízművektől, ha vízórájuk hat évre szóló hitelessége lejárt.
A mintegy 10 ezer forintos vízórahitelesítés számlája könnyen 40 ezer forintra rúghat, ha a lakástulajdonos nem elég szemfüles. Ez akkor derült ki, amikor lapunk utánajárt annak, egy tudatos fogyasztó hol, hogyan, mennyiért és miként hitelesítheti hat évnél idősebb mellékvízóráját. Az ötletet az a tavaly kezdődött anomália adta, hogy kiderült, a szerkezetet saját pénzen a lakás tulajdonosának kell hitelesíteni vagy cseréltetni. A lejárat időpontját a plombán kell ellenőrizni. Több helyen érdeklődtünk az eljárásról. A vízművek három partnercéggel dolgoztat, az egyiknél nem vették föl a telefont, a következő társaság ügyintézőjével azonban sikerült beszélnünk. Elmondta, ha a vízóra másfél méternél magasabban van felszerelve, nem hitelesíthetik, az egészet újra kell terveztetni, és új órát szerelnek fel. Ez adott esetben a helyszínen derül ki, nem kis meglepetést és kiadást okozva a lakástulajdonosnak. Kértük, mondja meg, mibe kerül mindez: tervezéssel és egyéb költségekkel együtt mintegy 30 ezer forint jött ki, amihez ha hozzáadjuk az esetleges második óra cseréjének a költségét, akkor már 40 ezerre rúghat a számla.
Lévai Zsuzsától, a vízművek kommunikációs igazgatójától ugyanakkor megtudtuk: bár régóta érvényes a másfél méteres magassághatár, abban az esetben, ha a szerelő korábban rossz helyre szerelte a mérőt, a fogyasztó kérvényben kérheti a társaságtól, hogy továbbra is a régi helyen maradjon. Kijelentette: az ilyen kéréseket soha nem utasítják vissza, a lakástulajdonosnak így nem kell fölösleges költségbe verniük magukat.
Elmagyarázta azt is, mit jelent a hitelesítés, és miért éri meg jobban az óracsere. Ha a régi órához ragaszkodik a tulajdonos, mérőjét egy akkreditált laboratóriumba szállítják, ahol speciális padon ellenőrzik a hitelességét. A helyére az eljárás néhány napjára egy csőtoldalékot szerelnek. Ha viszont új órát kér a fogyasztó, hiteles szerkezetet kap, amivel a beszereltetésen túl legközelebb csak hat év múlva lesz dolga. Mindkét eljárás ugyanannyiba, 10 ezer 920 forintba kerül, ha a társasággal szerződött cégek valamelyike végzi el a munkát. Ha saját vízszerelőt fogad a család, akkor nincs árgarancia, és a műszaki szabályosság ellenőrzéséért külön kell fizetni.
A mellékvízmérők felszerelését 1995-től engedélyezte a vízművek annak érdekében, hogy minden család csak az általa ténylegesen felhasznált vízmennyiség után fizessen. Sokan kezdetektől, vagyis 12 éve használják a szerkezeteket, amelyek többsége ma már nem megbízható. Lévai Zsuzsa elmondta, nyivántartásuk szerint valamivel több, mint 350 ezer vízóra hitelessége járt le tavaly, ez körülbelül 100 ezer lakást érint, ugyanis van, ahol csak egy óra üzemel, máshol akár kilenc mérő fölszerelésére is szükség volt. A vízművek egyelőre folytatja a szolgáltatást és a számlázást a jelenlegi rendszer szerint, de korábban tájékoztatta a közös képviselőket arról, hogy kinél járt le a vízóra hitelessége, és az érintettek áprilisi, májusi számláján is megjelenik a figyelmeztetés.
Elmagyarázta, hogy a hitelesítésnek azért van jelentősége, mert előfordulhat, hogy a ház főmérője - amely a vízművek tulajdona és 4 évenként hitelesítik - más értéket mutat, mint a házban lévő órák összessége. Ezért van szükség az ellenőrzésre. A tulajdonjogot egyébként kormányrendelet, a hitelességi időt pedig a mérésügyi törvény szabályozza.
Népszava Online
|