házunktája
házunktája

Bejelentkezés

Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

Menü

 
üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

mail

Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 

látogatók

Indulás: 2007-09-03
 

időjárás

 

menetrend kereső

honnan:

hova:
mikor:

 

L O T T Ó


 

UTCAKERESŐ

 
 
 
 

társasházi hírek

társasházi hírek : A lakásbérletről bővebben

A lakásbérletről bővebben

  2008.08.07. 07:37

Hogyan jön létre lakásbérlet?
A lakásbérlet létrejötte szempontjából különbséget kell tenni aszerint, hogy a lakás a Magyar Állam, az önkormányzat kizárólagos tulajdonában, illetőleg egyéb tulajdonban áll (magánszemélyek, gazdasági társaságok, szövetkezetek, alapítványok, egyházak stb. tulajdona).

A lakásbérleti jogviszonyt a bérbeadó és a bérlő szerződése hozza létre. Ennek minden esetben érvényességi kelléke az írásba foglalás. Maga a szerződés szólhat határozott vagy határozatlan időre, vagy éppen valamilyen feltétel bekövetkezéséig.

A szerződés alapján a bérbeadó köteles a lakást a bérlő használatába adni, a bérlő pedig a lakás használatáért, továbbá a szerződés keretében a bérbeadó által nyújtott szolgáltatásért lakbért fizetni. A lakásbérleti jog a lakásra és a lakáshoz tartozó helyiségekre terjed ki.

Mi a helyzet, ha több bérlő van?

Bérlő és bérbeadó bárki lehet, és persze mindkét oldalon többen is szerepelhetnek. Ennek jelentősége akkor van, ha a bérlői oldalon szerepelnek többen, mások ugyanis a felelősségi viszonyok bérlőtársi és társbérleti jogviszony esetén.

Vannak bérlőtársak és társbérlők is.

Amikor a lakást több bérlő együttesen bérli, azt bérlőtársaknak nevezzük. Ilyenkor az ő jogaik és kötelezettségeik egyenlők (tipikusan a lakbér fizetése tekintetében), mindenki mindent használhat, és egyetemleges a kötelezettségük a bérbeadó felé. Ez például a lakbér esetében azt jelenti, hogy a bérbeadó a teljes összeget bármelyik bérlőtől követelheti.

Társbérleti jogviszonynál viszont a bérlői oldalon úgy áll több személy, hogy az egyes bérlők a lakás lakószobáit, esetleg helyiségeit kizárólagosan, a többi helyiséget pedig más bérlőkkel közösen használják. A társbérlő önálló bérlő, tehát a bérbeadó minden társbérlővel külön jogviszonyban áll. Egyetemleges felelősség csak a közösen használt helyiségek karbantartása vonatkozásában áll fenn.

Mi lehet albérleti díj?

A bér a dolog használatának az ellenértéke. Nem feltétlenül pénzösszeg, hanem a felek megállapodásától függően más vagyoni értékű szolgáltatás is lehet.

Fontos, hogy megállapodhatnak a felek abban is, hogy a bérleti díjon felül a bérlő fizeti a közös költséget, a lakásbiztosítás díjat, valamint a bérlet tartama alatt esetleg felmerülő egyéb (pl. adó) terheket

És most lássuk a felek jogait és kötelezettségeit!

A bérbeadó a szerződésben meghatározott feltételekkel és időpontban, rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban köteles átadni a lakást a bérlő számára. A lakásberendezéseknek mint vezetékek, konvektor, tűzhely, kád, WC, páraelszívó, redőny, konnektorok stb. üzemképesnek kell lenniük. A bérbeadó ezért szavatossággal tartozik, tehát a bérlő követelheti a hiba kijavítását. Persze az is előfordulhat, hogy a felek megállapodnak, hogy a bérlő fogja a lakást berendezésekkel ellátni, de akkor a költségek megtérítését, feltételeket meg kell határozni a szerződésben.

A bérbeadó köteles gondoskodni az épület karbantartásáról, központi berendezéseinek állandó üzemképes állapotáról valamint a közös használatra szolgáló helyiségek állagában, illetve berendezéseiben keletkezett hibák megszüntetéséről. Ha a bérlő írásbeli felszólítására a bérbeadó nem javítja ki ezeket a hibákat, és ezért erre a bérlő kényszerül, meg kell állapodniuk abban, hogy ilyenkor a bérlőt mekkora lakbérmérséklés illeti meg, más esetben pedig igazolt költségeinek egy összegben való megtérítését követelheti. Amennyiben a hibát a bérbeadó nem hajlandó kijavítani, a bérlő nem köteles helyette azt megtenni, és ilyenkor azonnali hatályú felmondásra van joga.

A lakbér megfizetésére a felek megállapodása, vagyis a szerződés az irányadó. Ha ebben megállapodás nem történt, a bérlő a lakbért havonta egy összegben, legkésőbb a hónap 15. napjáig köteles kifizetni.

A bérlő a lakásba fő szabály szerint más személyt csak a bérbeadó írásbeli hozzájárulásával fogadhat be.

A bérlő jogosult a lakás használatára. A használat nem terjed ki - kivéve, ha a felek ebben megállapodnak - a lakás átalakítására és korszerűsítésére. A bérlő és a vele együttlakó személyek a lakást rendeltetésszerűen, a szerződésnek megfelelően kötelesek használni. Ennek személyes ellenőrzésére a bérbeadónak joga van, persze ezzel a bérlőt szükségtelenül nem háborgathatja. A bérlő ezért a lakásba való bejutást biztosítani köteles.

Mi van akkor, ha hibaelhárítás céljából köteles a bérbeadó a lakásba bejutni?

Ugyanez a helyzet a hibaelhárítás esetén is. Azt a bérlő nem akadályozhatja meg. A nyílászárókkal, burkolattal, lakásberendezésekkel kapcsolatban, ha a felek nem állapodnak meg máshogy, a karbantartással és felújítással kapcsolatos költségek a bérlőt, a pótlással és cserével kapcsolatos költségek a bérbeadót terhelik. Ha viszont a bérlő, vagy a vele együttlakó személyek tesznek kárt ezekben, a bérbeadó követelheti a hiba kijavítását, illetve a kár megtérítését. Minden javítást akkor kell elvégezni, amikor az szükségessé válik, tehát például életveszélyes károsodás esetén a munkát haladéktalanul, de mondjuk egy festést a szokásos felújítás során.

Ha van rá lehetőség, a munkát úgy kell elvégezni, hogy az a lakás használatát ne akadályozza. Főszabályszerűen erről a bérlőt előzetesen értesíteni kell. Ha mégis szükséges a bérlő átmeneti kiköltöztetése, a bérleti jogviszony ennek időtartamára szünetel. A bérbeadó az átmenetileg kiköltöztetett bérlő részére ugyanazon a településen másik lakást köteles biztosítani. A bérbeadót terhelik a bérlő átmeneti kiköltöztetésének költségei.

Mikor és hogyan szűnhet meg a bérleti jogviszony?

A határozott időre szóló, ill. a feltétel bekövetkezéséig tartó lakásbérleti jogviszony a szerződésben meghatározott idő elteltével, illetve a feltétel bekövetkezésével megszűnik. A felek a lakásbérleti jogviszonyt közös megegyezéssel is megszüntethetik. Megszűnik a lakásbérlet továbbá, ha a lakás elpusztul, megsemmisül.

Megszűnik a jogviszony az arra jogosult fél felmondásával is. A felmondás lehet a határozatlan időre szóló szerződés esetén rendes, és lehet a másik fél szerződésszegő magatartására alapított azonnali, szankciós felmondás. Lényeges szabály, hogy a felmondást mindig írásban kell a másik féllel közölni.

A bérbeadó felmondhatja a szerződést:
a.) Ha a bérlő a lakbért a fizetésre megállapított időpontig nem fizeti meg, ilyen esetben írásban kell felszólítani a bérlőt, és 8 napos határidőt kitűzni a teljesítésre, ha ez alatt sem fizet, további 8 napon belül írásban felmondhatja a bérbeadó a szerződést, az elmulasztott határnapot követő hónap utolsó napjára szólóan.
b.) Ha bérlő a szerződésben vállalt egyéb lényeges kötelezettségét nem teljesíti a megjelölt határidőben, a bérbeadó a bérleti szerződést a határnapot követő 15 napon belül mondhatja fel az elmulasztott határnapot követő hónap utolsó napjára.
c) Ha a bérlő vagy a vele együtt lakó személy a bérbeadókkal vagy a lakókkal szemben tűrhetetlen magatartást tanúsít, akkor a bérbeadó köteles a tudomására jutástól számított 8 napon belül a következményekre történő figyelmeztetéssel a magatartás megszüntetésére felszólítani, ha mégis folytatják a fenti magatartást, akkor 8 napon belül írásban felmondható a szerződés.

d.) Ha a bérlő vagy a vele együtt lakók a lakást rongálják, vagy rendeltetésellenes módon használják, a bérbeadó az előbbi pont szerint járhat el.
e.) Ha azonban az előbbi személyek magatartása olyan súlyos, hogy a bérbeadótól a szerződés fenntartását nem lehet elvárni, a bérbeadó felszólítás nélkül, a tudomására jutástól számított 8 napon belül a szerződést a hónap utolsó napjára felmondhatja.
f.) A bérbeadó a határozatlan időre szóló szerződést írásban felmondhatja, ha a bérlő részére egyidejűleg ugyanazon a településen cserelakást ajánl fel, ilyen esetben felmondási idő nem lehet kevesebb, mint 3 hónap a lakások és helyiségek bérletéről szóló 1993. évi LXXVIII. törvény szerint.

A bérlő felmondási jogai:
a.) A határozatlan idejűt bármikor felmondhatja, de a felmondás a hónap utolsó napjára szólhat, és nem lehet kevesebb 15 napnál.
b.) A határozott idejű szerződést általában csak akkor jogosult felmondani, ha a bérbeadó súlyos szerződésszegést követ el.

Megszűnik a bérlet továbbá, ha a bérlő meghal, és nincs bérleti jogviszony folytatására jogosult személy. Nem állami, és nem önkormányzati lakás esetén kizárólag az eltartó folytathatja a lakásbérleti jogviszonyt és csak akkor, ha a tartási szerződéshez a bérbeadó hozzájárult, az eltartó a szerződésben vállalt kötelezettségét teljesítette, és a bérbeadó hozzájárulásától a bérlő haláláig legalább 1 év eltelt. Önkormányzati lakás esetén az, akit a bérlő jogszabály alapján befogadhat a lakásba, halála után folytathatja a jogviszonyt.

forrás : epitinfo / www.kocsis-iroda.hu

 
 
 

 

 

 

hírlevél

E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 

linkajánló

 

naptár

2025. Március
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 

friss

 
Szótár, fordítás
 
 

                   

 

&#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal