Közös tehetetlenség avagy a haszonélvezet átka
2009.02.10. 19:30

A haszonélvezeti jognak a tulajdonos esetenként azért látja kárát, mert a bejegyzés úgy virít a tulajdoni lapon, hogy mögöttes tartalma a jogosult halála vagy beszámíthatatlan állapota miatt már értelmét vesztette. Mit tehetünk ilyen esetben?
Alapeset?
Egyik olvasónk haszonélvezeti joggal foglalkozó cikkünk kapcsán olyan kérdéssel fordult hozzánk, amellyel ugyan ritkán, de esetenként sajnos szembe kell nézniük a tulajdonosoknak. Levélírónk és feleségének tulajdonába tartási szerződéssel, 20 évvel ezelőtt került egy ingatlan, amely olvasónk apósának és anyósának haszonélvezeti jogával volt terhelve. A család ebben a közös ingatlanban élt, közösen építkezett. Pár éve azonban meghalt olvasónk apósa, anyósa pedig stroke-ot kapott, azóta pedig állapota miatt ápolási intézet gondoskodik róla. Levélírónk a házat szeretné eladni és újat szeretne helyette vásárolni. Azt is vállalná, hogy a haszonélvezeti jogosultságot az új ingatlan tulajdoni lapjára is bejegyezteti, de mivel még mindkét haszonélvezeti jog bejegyzése szerepel a jelenlegi tulajdoni lapon, az adásvételt nem tudja lebonyolítani.
Pillanatnyi papírmunka
Az anyós és az elhunyt após haszonélvezeti jogának ügyében különbözőképpen kell eljárni. Mivel olvasónk apósa elhunyt, haszonélvezeti jogának törléséhez elegendő a halotti anyakönyvi kivonat földhivatalnál történő benyújtása. A dokumentumot ilyen esetben le kell másolni, az eredeti példányt pedig be kell mutatni a földhivatalnál: ez eljárási díj ez esetben 2 ezer forint – tudtuk meg dr. Ruszthi Hunor ügyvédtől, a Szikora és Ruszthi Ügyvédi Iroda tagjától, azt is elmagyarázta, miért bonyolultabb az anyós esete. Mint megtudtuk, ilyenkor fontos szempont, hogy a haszonélvező ügyei viteléhez szükséges belátási képessége megmaradt-e, azaz írásra, olvasásra képes-e, szellemileg mennyire van ép állapotban.
Ápolási költségek (Illusztráció)
Réti Dóra
Függő állapot
Ha az agyvérzést kapott haszonélvező beszámítható, írásban hozzájárulhat ahhoz, hogy a haszonélvezeti jog másik ingatlanra legyen átvezetve. Ez hasonló ahhoz az esethez, mint amikor a banki jelzálogjogot a pénzintézet hozzájárulásával terhelik át másik ingatlanra. Haszonélvezet esetében az is elképzelhető azonban, hogy a jogosult lemondjon ezen jogáról: ez történhet ingyenesen vagy ellenérték fejében. Mindenképpen érdemes ez utóbbi megoldást választani, mert amennyiben a lemondás nem pénz fejében történik, az adóhatóság ajándékozási illetéket ró ki a tulajdonosra. Az illetéktörvény egyébként elvileg életkortól függően határozza meg, mennyit ér a haszonélvezeti jog, de ettől a felek el is térhetnek – hangsúlyozza az ügyvéd.
Eseti eset
Ha a haszonélvező nincs olyan állapotban, hogy a szerződést aláírja, akkor állapota ideiglenes vagy állandó jellegétől függően a gyámhivatal eseti gondnokot vagy ideiglenes gondnokot rendel ki részére; az utóbbi esetben a hivatal kezdeményezi a beteg gondnokság alá helyezését az illetékes bíróságnál. Az állapot felmérése minden esetben orvosi szakvélemény kérdése. Az iratokat ez esetben a gyámhivatal által rendelt gondnok nézi át, és ő jogosult aláírni a haszonélvező helyett a szerződést is – ez esetben a gondnoknak a haszonélvező érdekét kell elsődleges szem előtt tartania.
A haszonélvezeti jog átvezetése tehát ez esetben is megoldható, de az eljárás viszonylag időigényes. Ez persze csak akkor jelent komoly problémát, ha a vevő nem tudja kivárni a több hónapos procedúrát. Dr. Ruszthi Hunor az ilyen jellegű ügyekkel kapcsolatban arra is fölhívja a figyelmet, hogy mivel a tulajdonjog anno eltartási szerződéssel, azaz visszterhes vagyonátruházással keletkezett, a haszonélvező gondozásával kapcsolatos kötelezettségek továbbra is terhelik a tulajdonosokat. Így amennyiben olvasónk a szerződésben vállalta az ápolási költségek viselését, úgy azt továbbra is neki kell állnia.
forrás : ingatlanmagazin / Szabó E.
|