Otthonunk betörés elleni védelme
2009.10.04. 15:54
Ősszel már szemmel láthatóan rövidülnek a napok, egyre több a borongós, esős, őszi idő, és ez az időszak kedvez a betörőknek. A csukott ajtók-ablakok mellett nehezebb észlelni a gyanús zajokat, s a szomszédság is nehezebben mozdul, ha riasztósziréna hangját hallja. Érdemes hát felkészülni a „hívatlan látogatók” elhárítására.
Amennyiben hosszabb időre elutazunk, érdemes a szomszédokkal megállapodni, hogy rendszeresen szedjék ki a postaládából a leveleket, reklámokat. Az előfizetett újságokat irányítsuk a nyaralóból haza vagy a szomszédokhoz. Nagyon megbízható szomszéd naponta igazíthat valamit az ablakokon, redőnyökön, függönyökön. Néha esténként egy ideig égetheti a lámpát is. De ő is jól teszi, ha picinyke falevelet szorít az ajtó alsó éle alá. Ha idegen hatol be, a falevélke elmozdul a helyéről, s figyelmeztet, hogy a behatoló még bent lehet a lakásban.
A fenti praktikákon túl természetesen mechanikus és elektromos berendezések széles skálája álla tulajdonosok rendelkezésére. A legegyszerűbbek az ajtók-ablakok nyitása esetén saját akkuról működtetett riasztószirénát és lámpavillogtatót hoznak működésbe, s megállapodás alapján egy közeli lakásban is riasztanak.
A hengerzár (cilinderzár) ma már alapvető szerelvény, mert a biztosítók ezt tartják a védelem minimális eszközének. Minél több kis hengere van, annál nehezebb "idegen" eszközzel kinyitni. Fontos, hogy a harmadik, tartalék kulcsa se kerülhessen idegen kézbe. A hevederzár már megvéd az ajtó betörése, benyomása, felfeszítése ellen is. Ajánlatos belökés-gátlóval együtt felszerelni, ami megakadályozza, hogy a már kinyitott hevederzár esetén a behatoló egyszerűen belökje az ajtót. A nagyméretű hevederzárak - pl. a nagy teraszajtókat védők - korszerűbb változatába olyan elektromos védőrendszert is beszerelnek, ami már a benyomási próbálkozáskor jelez, mert benne egy kis áramkör szála megszakad és bekapcsolja a riasztószirénát, és (ha van ilyen kapcsolat) riaszt az őrzőszolgálat legközelebbi őrhelyén.
Hasonló elven működik a beszakítás-gátló, védő, amit ajtók, páncélszekrények, szekrények testébe szerelnek, hogy nyomogatás, áttörés, megfúrás esetén is riasszon. Mindezek mellett érdemes az egyszerű ajtó-ablak zárakba, kilincsekbe még egy külön kis hengerzárat is szerelni, ami a mellette lévő üveg kivágása, vagy kitörése esetén is meggátolja a nyitást.
A tetőtéri ablakok, meg a pincerácsok felfeszítését, majd az azokon át bejutást célszerű még külön erős lánccal, lakattal is védeni, ami azért a szellőztetést lehetővé teszi .
A mozgást, erős hőmérsékletemelkedést, zajokat is érzékelő nagyon bonyolult riasztórendszerekről már fontos megbízható szakértő véleményét is kikérni, hiszen ezek felszerelése és karbantartása, havidíja igen tetemes. Az áttörésjelzőket ajtók, páncélszekrényajtók lapjába és pántjaiba építik be. Ezáltal nemcsak az ajtó megmozdításakor, hanem beszakítási, betörési, vagy megfúrási kísérlet során is azonnal riasztanak.
Meglehetősen ellentmondó a kutya szerepe a lakás védelmében. A technika számos olyan eszközt dolgozott ki, amelyekkel a behatolók megbéníthatják a legvadabb dobermannt is. Ilyenek a különféle bénító spray-k, a kis nyílpuskával belőtt altató injekció vagy az elektromos sokkolók.
forrás : epitinfo.hu
|