Kezdődik az albérlet-roham - jó tanácsok költözőknek!
2010.08.19. 06:23

Az egyetemi ponthatárok bejelentése és a kezdődő iskolaév felpezsdítette az egyetemi városokban a kiadó lakások piacát. Vidéken 30 ezer forintnál kezdődnek az árak, de átlagban 50-60 ezer forintba kerül egy 2 szobás, belváros közeli lakás. A gázfűtésesek 10-15 ezer forinttal is drágábbak lehetnek. Idén is sok helyen csökkentek az árak, a lakások hamar elkelnek, de a piac pörgése is kedvez pénzügyileg a bérlőknek.
Oszsza meg másokkal is
Az ingatlan.com-on indított keresések alapján augusztus elejétől szeptember közepéig az olcsó lakásokra van igény. Az összes kiadó ingatlanra elindított keresés egyharmada 60 ezer forint, vagy annál olcsóbb lakásokra korlátozódik. A nagy roham augusztus közepétől várható, mikor a kollégiumokból visszaigazolást kapnak a diákok. Akiknek nem jut szállás, gyorsan albérlet után néz, ilyenkor a drágább, vagy rosszabb minőségű albérletekre is van igény.
A külföldi diákok általában az újépítésű ingatlanokra fókuszálnak, jobban elvárják a minőséget, ők a modern lakásokban új bútorokat látnak szívesen. Számukra két terület a nyerő: a campus környéke és a jó tömegközlekedéssel rendelkező belváros. A külföldiek, ha megengedhetik maguknak a minőségi lakásokért akár 80-150 ezer forintot is kifizetnek.
Vége a válságnak az albérletek piacán
Az ingatlan.com tapasztalatai szerint a korábbi évekkel ellentétben a bérlésre kínált ingatlanok piaca 2010-ben folyamatosan pörög, ha egy jó kondíciókkal rendelkező lakás bekerül a rendszerbe, akkor viszonylag gyorsan kiadható. Hasonlóképpen vélekednek az Otthon Centrum szakértői is: a válság első évéhez képest idén már nem csökkennek egyértelműen az albérleti díjak.
A nagyobb egyetemi városokban és a frekventált budapesti kerületekben így tavalyhoz képest legfeljebb 5-10 százalékkal mérséklődtek a bérleti díjak, de sok helyen, például Győrben, Gödöllőn, Szegeden, Miskolcon, Debrecenben már a 2009-es szinten maradtak. Panellakások esetében, például Szolnokon ugyanakkor a válság alatti árcsökkenés elérheti a 20 százalékot is.

Angyalföldi panel: olcsóbb, mint egy lakás a körútnál, cserébe minden reggel "BMV-vel" - Busz, Metró, Villamos - kell menni. (Fotó: Magócsi Márton)
Az ingatlanközvetítő cég szerint az alkupotenciál is jelentősen szűkült. Ennek alapja, hogy a hirdetők reagáltak a piaci körülményekre, és a reálishoz jobban közelítő árakat adnak meg, mint tavaly. Emellett a bőséges kínálat teremtette verseny is visszafogott árazásra kényszeríti a tulajdonosokat.
Mitől lehet kevesebb a díj?
Egy városon belül a bérleti díjakat leginkább az egyetemtől való távolság csökkentheti, illetve a lakás- és fűtéstípus (lényegében az, hogy tégla- vagy panellakásról van szó). Csak a lakástípus és elhelyezkedés alapján akár 40 százalékos bérletidíj-különbség is adódhat egy városon belül, mint például Szeged esetében.
A legtöbb egyetemi városban a legjobb lakások az egyetemhez közeli téglalakások. Az egyetem távolsága 15-20 százalékkal jelenik meg az árban, azaz a távolabbi lakások ennyivel olcsóbbak. Az egyetemhez közeli panellakások árban nagyjából összevethetők a kedvezőtlenebb elhelyezkedésű téglalakásokkal.
Az egyetemtől távoli panellakások pozitívumának tűnhet, hogy havonta akár 5-10 ezer forintot lehet spórolni, a többlet utazási, illetve rezsiköltségek miatt ugyanakkor a havi összköltség emelkedhet - hívja fel a figyelmet az Otthon Centrum. Azt is érdemes észben tartani, hogy a paneleknél fontos szempont, hogy a lakás önállóan szabályozható és mérhető fűtésű legyen.
Vidéki albérletkörkép
Az ingatlan.com tapasztalatai szerint Budapesten négyzetméterenként átlagosan 1000-2000 forint között mozognak az albérleti díjak. Ettől persze vannak eltérések: az I. kerületben például 2500 forint az egységár. Vidéken sokkal olcsóbban megúszhatják a diákok, a fővárosi áraknak a felét, harmadát kell kifizetni: egy átlagos másfél szobás lakás a fővárosban 55-60 ezer, míg vidéken 30-35 ezer forint havonta. Az Otthon Centrum szerint azonban ez alól van kivétel: Debrecen például a vidékinél 15-25 százalékkal magasabb fővárosi árakkal vetekszik.
Az ingatlanmagazin.com szerint Pécsett a közelmúltban két kollégiumot is bezártak és ez jelentős keresletet generált a piacon. Akik ezt előre tudták, már az előző tanév végén, júniusban "bespájzoltak" lakásügyben, ezért furcsa módon a félév vége felé volt jelentős a kereslet. A lakásokat 2-3 hét alatt ki lehet adni. Az árak egyelőre stagnálnak, miközben nőtt a kereslet.
A ingatlanos portál szerint Szegeden az a tendencia, hogy szeptemberig a tulajdonosok maguk akarják kiadni a lakásokat, viszont októberben ismét felpezsdül a piac, hiszen sokszor a diákok "zsákbamacskát vesznek", és ráébrednek, hogy mind a rezsiköltségekkel, mind a kondíciókkal, színvonallal baj van, ekkor fordulnak profi ingatlanközvetítőkhöz. Ismét divat, hogy a tulajdonos egy magánháznál 4 albérlőt is maga mellé vesz. Ilyen helyzetben fejenként körülbelül 10 ezer forintos albérleti díjjal és 12 ezer forint rezsivel kalkulálhatnak az erre vállalkozók. Sokszor azonban jobban megéri összeállni többen, és kivenni egy önálló ingatlant. Bár ez esetben meg az lehet a probléma, hogy a bérbeadók nem szívesen szerződnek 3-4 bérlővel.
Győrben most nagyon beindult a piac, az árak azonban tavalyhoz képest nem változtak. Kaposváron picit más a helyzet. A Kaposvári Egyetem az ország egyik legfiatalabb egyeteme, így még nem rendelkezik akkora hagyományokkal, mint az ismert egyetemvárosok. Ez a bérlakás-piacra is kihat, az egyetemisták, illetve szüleik egyelőre még nem keresnek kiadó lakásokat, ezért a piacon sem jelentek meg nagy számban a bérbeadó ingatlanok. Jelenleg a lakások négyzetméterének bérleti díja 700-1200 forint körül alakul.
Forrás: ingatlan.com/Otthon Centrum/Hírszerz
|