házunktája
házunktája

Bejelentkezés

Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

Menü

 
üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

mail

Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 

látogatók

Indulás: 2007-09-03
 

időjárás

 

menetrend kereső

honnan:

hova:
mikor:

 

L O T T Ó


 

UTCAKERESŐ

 
 
 
 

Hírek-Érdekességek
Bulvár

Hírek-Érdekességek
Bulvár
: Nyugdíjsors:a jólkeresők vesztesége jelentős, a kiskeresetűek ellátása alacsony

Nyugdíjsors:a jólkeresők vesztesége jelentős, a kiskeresetűek ellátása alacsony

  2008.01.07. 10:02

Korrekció és új nyugdíjszámítás teheti igazságossá a nyugdíjakat,Minél magasabb egy munkavállaló fizetése, nyugdíja annál nagyobb arányban veszít értékéből az utolsó havi nettó keresetéhez képest - legalábbis ez derül ki egy szakértő számításából. Az induló nyugdíjak minden fizetési kategóriában 1998-ban maradtak le legjobban az utolsó havi bértől, az elmúlt néhány évben viszont gyorsa nőttek. A nyugdíjmegállapítás aránytalanságait a hiányos valorizáció és az évek között erősen ingadozó keresetnövekedés együttes hatása okozta, amit a januártól érvényes új nyugdíjszámítás orvosol.

Bár a januártól érvényes új nyugdíjszámítás mellett elsősorban az az érv szól, hogy megfékezze a keresetekhez viszonyítva egyre magasabb induló nyugdíjak további növekedését, kiderült, nincs arról összehasonlító adat, hogy egy fiktív munkavállaló egy adott életpálya után a különböző években mennyi induló nyugdíjra számíthatott volna. Arra lettünk volna kíváncsiak, hogy egy alacsony keresetű dolgozónak, illetve egy középvezetőnek, feltételezve, hogy mindvégig volt munkájuk, 1985-től napjainkig évről évre mennyi nyugdíjat számítottak volna. A nyugdíjbiztosítás statisztikái azonban erre nem térnek ki, és a szociális tárcának sincsenek megfelelő számításai.

Máté Levente, az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság tanácsadója azonban készített hasonló számításokat, melyet megosztott lapunkkal. A fiktív kereseti pályákat úgy építette fel, hogy az igénylő a teljes béridőszakban az országos bruttó átlagkeresetnek mindenkor ugyanazt a hányadát kapta, mindig keresett, és nem volt kieső napja. A szakértő azonban hangsúlyozta, az így készített pályák torzítanak, hiszen senkinek a keresete sem alakul pont ezen feltételezéseknek megfelelően, de - mint mondta - jobb nincs. Számítása szerint ha a nemzetgazdasági bruttó átlagkereset alatt, vagy annak közelében volt a munkavállaló bére, induló nyugdíja kevésbé tért el az utolsó havi nettó keresetétől. Ezzel szemben az átlag fölött kereső dolgozók jelentős veszteséget könyvelhettek el.

Az induló nyugdíjak csökkenése, illetve növekedése a keresethez képest minden csoportban egységesen mozog, az 1997-es kedvezőbb feltételek után 1998. mélypontot jelentett, 2001-ig folyamatosan vált kedvezőbbé a helyzet, majd a 2003-ig tartó megtorpanás után 2005-ig újabb pozitív változás következett be. A nyugdíjformula sajátosságainak köszönhetően a magas keresetű az utolsó fizetésének a felét sem, míg az alacsony keresetű, az utolsó nettójának legalább a háromnegyedét kapja indulónyugdíjként, vagyis nem arányos a keresetpótlás.

Máté Levente megállapítása szerint minél jobb kereseti pályán volt és több járulékot fizetett egy dolgozó, az induló nyugdíja annál gyengébb, de az is igaz, hogy magasabb keresethez magasabb a nyugdíj jár. Érdekes megállapítás az is, hogy egy minimálbéres 2001-ben több nyugdíjat vitt haza, mint amennyi a megszűnt keresete volt.

Elértéktelenedő nyugdíjak

A 70-es évektől a nyugdíjasok helyzetét a nyugdíjak emeléséről hozott központi döntések határozták meg. Ezek nem tekintették fontosnak a nyugdíjak reálértékének megőrzését, de arra sem fordítottak kellő figyelmet, hogy a nyugdíjak lépést tartsanak a nettó keresetek növekedésével. A Nyugdíjbiztosítási Ellenörző Testület felkérésére készített tanulmány szerint az éves emelés általános mértékét az 1980-as évek végéig 2 százalékban határozták meg, 1982-ig a maximális nyugdíj 7 ezer 500 forintnál nem lehetett több. Az ország eladósodott, a fogyasztói árak növekedtek, 1975-ben 2,1 százalék volt az infláció, 1980-ban 9 százalékra emelkedett és 1988-ra pedig már a 15 százalékot meghaladta. Akkor megemelték az alacsony összegű ellátásokat, azok viszont, akik kedvezőbb nyugdíjukat hosszabb szolgálati idővel és magasabb összegű járulék megfizetésével alapozták meg, sérelmezték ezt a megkülönböztetést. Ezért 1988-ban az újonnan megállapított nyugdíjak - a kedvezőbb szabályok alapján - már elérték a keresetekhez viszonyított 80 százalékot, viszont elég hamar el is értéktelenedtek.

A kialakult feszült helyzeten a rendszerváltozás sem javított. Mintegy 500-600 ezer saját jogú nyugdíjas államilag támogatott árak és nyomott bérek alapján ment nyugdíjba, miközben a következő években az árak és a bérek gyors ütemben emelkedtek. Az 1990-es évek elején a gazdaság mélyrepülése tovább sújtotta a nyugdíjasokat, az ellátás színvonalának romlása meghaladta a bérek reálértékének csökkenését, amihez nagyban hozzájárult a munkaerőpiac romlása. A munkanélküliség elől a nyugdíjazásba menekültek a dolgozók, és tömeges választották a rokkant nyugdíjazást.

1992-től látszatra kedvezőbb fordulat következett, a nyugdíjakat évente a nettó átlagkereset növekedésének megfelelően emelték, így a már meglévő (1989 előtti) ellátások értékvesztését 3-18 százalékos korrekcióval próbálták ellensúlyozni. Ennek eredménye, hogy mind a nyugdíjak, mind a keresetek csaknem azonos mértékben emelkedtek, viszont negatívuma, hogy a fogyasztói árindexhez nem igazodtak, ami a 90-es évek első felében végig 20 százalék felett volt, sőt 1991-ben elérte a 35 százalékot. Ez ismét súlyos értékvesztést okozott.

A nyugdíjak 1989-hez képest 1994-ig mintegy 13 százalékot veszítettek értékükből, 1996-ra ez az arány 30 százalékra nőtt. 1998-2006 között jelentősen csökkentek ugyan a fogyasztói árak, de nem szűnt meg a nyugdíjak bérekhez viszonyított lemaradása. A nyugdíjak csak 14 év után érték el az 1989-es (magasnak akkor sem számító) színvonalat. A rendszerváltás, illetve az azt kísérő gyökeres gazdasági átalakulás visszavetette és drasztikus életszínvonal csökkenésre ítélte a nyugdíjasokat. Az 1998-2006-os időszakban - 1989-hez viszonyítva - a nyugdíjak végig elmaradtak a keresetekhez képest, és ez az elmaradás tendenciájában fokozódott. Közben változott a nyugdíjemelés módszere, az előző évi tényleges nettó átlagkeresethez és az inflációhoz igazították a növekedést. Az induló nyugdíjak színvonala is jobb lett, de a korábbi értékvesztést elszenvedett nyugdíjak visszapótlására 1992 óta nem került sor, csak 2006-ban kezdődött el egy újabb korrekciós program.

14 év után korrigáltak

A vizsgálat szerint a legelmaradottabb nyugdíjak az 1991 és 1996 év közöttiek, ezen belül is különösen 1992 és 1995 között nyugdíjazottak ellátásai. A lemaradás oka a rendszerváltozást követő időszak gazdasági válsága, a nagymértékben visszaeső reálbérek, a megállapítási szabály változása. Ebben a körben az átlagnyugdíjhoz képest a lemaradás 4,8, illetve 6,4 százalék, ekkor ment nyugdíjba a mai ellátottak 31 százaléka.

Ugyancsak hasonlóan alacsony a nyugdíja az 1988 előtt nyugdíjazottaknak. Ebbe a csoportba tartoznak a legidősebbek. Kevés szolgálati idővel is nyugdíjba lehetett menni, mégis, a lemaradás az átlagosnál tovább dolgozókat érinti, mert a rövidebb ideig dolgozók ellátását többször is emelték, túlértékeltek, bár az összegük még így is alacsony. Ebbe a körbe tartozik a saját jogú nyugdíjjal rendelkezők 28 százaléka, nyugdíjuk átlagösszege 4 százalékkal maradt el 2005-ben az 58 ezer forintos átlagtól.

Az 1988-89-90-es évjáratok nyugdíja nem alacsonyabb az átlagnál, de méltánytalan lett volna kihagyni őket a programból, mert kimaradtak az 1992-es korrekcióból. Az 1997-98-ban nyugdíjazottak átmenetet jelentenek az igen kedvezőtlen és a kedvezően megállapított nyugdíjak között. A nyugdíjazás évjáratától függetlenül elmaradottnak tekinthetők a rokkantsági nyugdíjak a torz megállapítási rendszer miatt. Ez a csoport a sajátjogú nyugdíjasok 22 százaléka. A saját jogú ellátással nem rendelkező özvegyi nyugdíjakat is emelték, hiszen az átlagos ellátási összegek igen alacsony, 38 ezer 200 forint volt.

A korrekció több lépésben történik 2006-tól 2010-ig azért, hogy ne terhelje aránytalanul a gazdaságot, illetve az államháztartást abban az időszakban, amikor a konvergencia-program teljesítése önmagában is jelentős erőfeszítéseket igényel.

Új nyugdíjszámítás, megszűnő aránytalanság

Az elmúlt néhány évben újabb aránytalanságok keletkeztek a nyugdíjak alakulásában, az induló nyugdíjak ugyanis gyors ütemben növekedtek. Az aránytalanságot a hiányos valorizáció és az évek között erősen ingadozó keresetnövekedés együttes hatása okozta. A járandóságot eddig úgy állapították meg, hogy 1988-tól összeszámolták a keresetet, és azt átszámították (valorizálták). Csakhogy nem a nyugdíjba vonulás évének forintértékére, hanem az azt megelőző második évnek megfelelő értékre szorozták fel. Ha nagy volt a keresetnövekedés, akkor az érintett nagyon sokat veszített.

Népszava Online

 
 
 

 

 

 

hírlevél

E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 

linkajánló

 

naptár

2025. Április
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 

friss

 
Szótár, fordítás
 
 

                   

 

&#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal