társasházi hírek : Ingatlan bérbeadásból származó jövedelem után fizetendő százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás |
Ingatlan bérbeadásból származó jövedelem után fizetendő százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás
2008.05.23. 13:27
Ingatlan bérbeadásból származó jövedelem után fizetendő százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás, ha az adózó az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó rendelkezések alkalmazását kéri. Az egészségügyi hozzájárulásról szóló 1998. évi LXVI. törvény (röviden: Eho tv.) 3. § (3) bekezdés e) pontja szerint a magánszemély az adóévben megszerzett, bevallási kötelezettség alá tartozó ingatlan bérbeadásából [személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (röviden: Szja tv.) 16. § (1) bekezdés és 74. §] származó egymillió forintot meghaladó jövedelem esetén a teljes összeg után 14 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást fizet, legfeljebb a hozzájárulás-fizetési felső határ mértékéig.
Amennyiben a magánszemély nyilatkozik, hogy a bérbeadásból származó bevételére az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó rendelkezések alkalmazását kéri, az Szja tv. 16. § (1) bekezdése szerint kell eljárni.
a) az e törvényben meghatározott kivételekkel, legfeljebb az adott tevékenység bevételének mértékéig az e tevékenység folytatása érdekében az adóévben ténylegesen felmerült és igazolt - a 3. számú melléklet rendelkezései szerint elismert - költség (tételes költségelszámolás), vagy
b) az önálló tevékenység bevételének 10 százaléka (10 százalék költséghányad).
Az Szja tv. 74. §-ának (7) bekezdése szerint kifizetőnek történő ingatlan-bérbeadás esetén - kivéve a termőföld bérbeadását (ideértve a földjáradékot is) - a bérbe adó magánszemély nyilatkozata alapján a kifizető az önálló tevékenységre vonatkozó szabályok szerint vonja le az adóelőleget. A jövedelemadó-előleg alapja ebben az esetben vagy a bevételnek a magánszemély nyilatkozata szerinti költségekkel csökkentett része (jövedelemadó-előleg alapja azonban ebben az esetben nem lehet kevesebb a bevétel 50 százalékánál), vagy a bevétel 90 százaléka (Szja tv. 46. § (3) bekezdés a) pont). A kifizetőnek tehát az előbb említett jövedelemadatok alapján kell teljesítenie az adóelőleg levonásával kapcsolatos feladatait.
Az Eho tv. 11. §-ának (2) bekezdése alapján a magánszemélyt terhelő százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást a kifizetőnek kell megállapítani, levonni, megfizetni és bevallani, a jövedelem kifizetését (juttatását) követő hónap 12-éig.
Mivel a kifizető számára év közben az egyes kifizetések tekintetében figyelembe vehető jövedelemadat az Szja tv. szerinti adóelőleg-alapként meghatározott összeg, ezért a 14 százalékos egészségügyi hozzájárulás alapját is az adóelőleg-alapként meghatározott - törvény szerint figyelembe vehető - jövedelemadat alapján kell meghatároznia a kifizetőnek.
Amennyiben év végén a bérbeadásból származó, Szja tv. 16. § (2) bekezdése alapján számított jövedelem alacsonyabb lesz az év közben adóelőleg-alapjaként figyelembe vett jövedelemadatok összegénél (például jövedelemadó-előleg levonásnál maximálisan érvényesíthető 50 százalék költségnél ténylegesen több keletkezett), akkor az esetlegesen levont többlet-egészségügyi hozzájárulás összegét az adóévre benyújtott bevallásban lehet visszaigényelni (Eho tv. 11/A. § (3) bekezdés).
Ha a bérbeadásból származó bevételből az adóelőleg megállapításánál - a magánszemély nyilatkozata alapján - figyelembe vett költség meghaladja az adóbevallásban elszámolt igazolt költséget, akkor a magánszemély nyilatkozata alapján figyelembe vett költség és az adóbevallásban elszámolt igazolt költség különbözete után a magánszemély köteles a százalékos egészségügyi hozzájárulást megfizetni. Nem kell alkalmazni ezt a rendelkezést akkor, ha a költségkülönbözet nem haladja meg az adóelőleg(ek) megállapításánál figyelembe vett költség 5 százalékát.
(Pénzügyminisztérium Társadalmi Közkiadások Főosztálya 5454/1/2008., APEH Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály 1559963428) [1998. évi LXVI. tv. 3. § (3) bekezdés, 1995. évi CXVII. tv. 16. §, 74. §]
forrás : www.adoforum.hu
|