társasházi hírek : Mi az, amit mindenképpen tudnunk kell a haszonélvezeti jogról? |
Mi az, amit mindenképpen tudnunk kell a haszonélvezeti jogról?
2008.06.04. 07:43
Nem szűnik meg automatikusan
Előző cikkünkben arról írtunk, hogy ingatlanon hogyan is keletkezik, illetve szűnik meg a haszonélvezet. Ebben a cikkünkben már a felek jogaival és kötelezettségeivel foglalkozunk, amit ugyancsak a Polgári Törvénykönyv rendez.
Ahogy már korábban is szó volt róla, haszonélvezeti jog alapján a haszonélvező egy másik személy tulajdonában álló ingatlant birtokol, használ, esetleg hasznosít.
Fontos tudni, hogy ha valaki haszonélvezettel terhelten tulajdonosa egy lakásnak, és a haszonélvező élni kíván a jogával, akkor a tulajdonos ez ellen nem tehet semmit, tűrni köteles, hogy a haszonélvező akár élete végéig vagy a szerződésben megállapított ideig a lakásban maradjon.
Tűrni és élvezni
Természetesen azért a tulajdonosnak is maradnak jogai: a dolog feletti rendelkezés joga, ami azt jelenti, hogy pl. eladhatja a lakást. Joga van például a lakást megterhelni, vagyis pl. jelzálogjogot alapíthat rajta. Arra azonban figyelni kell, hogy a haszonélvezeti jog ettől ne sérüljön. Joga van arról is tájékozódni, hogy a haszonélvező rendeltetésszerűen használja-e az ingatlant.
A haszonélvező köteles viselni a dologhoz fűződő közterheket, és a dolog fenntartásával járó terheket.
Ezen kívül a haszonélvezőnek értesítési és tűrési kötelezettsége is van. Vagyis köteles értesíteni a tulajdonost az ingatlant fenyegető veszélyről, esetleg a már beállott kárról, valamint tűrni köteles, hogy a tulajdonos az ezzel kapcsolatban felmerült intézkedéseket megtegye.
A haszonélvező elvégeztetheti a rendkívüli javítási munkálatokat, ha ezt a tulajdonos felszólítás ellenére sem teszi meg. A haszonélvezet megszűntekor a haszonélvező követelheti a felmerült költségek megtérítését, persze ebből le kell vonni az időközbeni értékcsökkenést.
forrás : ingatlanmagazin.com / Dr. Kocsis Ildikó
|