Elmélet és gyakorlat: hogyan dobjuk ki az albérlőt?
2008.08.01. 08:16
Ingatlantulajdonosként kirakni az albérlőt, nem is olyan egyszerű, mint gondolnánk. A paprikás kedvű bérbeadónak ilyenkor kedve szottyanhat lezáratni az összes közművet, és ha ez sem segít, baseballütős fiatalemberekkel fölkeresni a tisztelt bérlőt. Más kérdés, hogy ez a megoldás nem túl elegáns, és persze nem is törvényes. De mi lehet a megoldás?
Áldatlan állapot
Mindenki rémálma, hogy befektetésként vásárolt, kiadásra szánt lakásában egyszer csak bent ragad a bérlő, aki sem az albérleti díjat, sem pedig a rezsit nem fizeti. Vagy fizeti, de mi szeretnénk hozzáférni tulajdon lakásunkhoz. Ha ebben az esetben van bérleti szerződés, és abban szerepelnek a megfelelő kikötések, viszonylag könnyen ki lehet pakolni a lakót, fel lehet mondani a szerződést. Ha viszont nincs szerződés, elég nehéz törvényes segítséget kérni egy olyan albérlő kilakoltatásához, aki feketén fizetett a tulajdonosnak, papíron pedig ott sem lakik. (A gyakorlatban azért persze szokott lenni papiros, már csak azért is, hogy a bérbeadónak legyen mire hivathoznia. Az APEH kezébe ez viszont ritkán kerül, amivel viszont sarokba lehet szorítani a tulajdonost.) Az már csak a hab a tortán, hogy ilyen esetben a közművek is a tulajdonos nevén maradnak, a számla is az ő nevére érkezik, és a tartozásért is ő felel.
Fel is út, le is út?
Hogy mit tehet ilyenkor a tulajdonos? K. Tamás igen egyszerűen megoldotta a helyzetet: "Kifigyeltük a bérlő szokásait, és amikor az nem tartózkodik az ingatlanban, lakatossal kinyittattuk az ajtót. Aztán fölvettünk egy jegyzőkönyvet a lakásban lévő tárgyakról, és dokumentáltuk, hogy mit szállítunk el. A bérlő dolgait elvittük egy raktárba, a zárat pedig lecseréltük. A postaládában hagytunk egy levelet, amelyben értesítettük a bérlőt arról, hogy hol tudja átvenni ingóságait, amennyiben rendezi a tartozását" - meséli K. Tamás, aki hiába mondott fel albérlőjének, az a felmondási idő lejárta után sem hagyta el a lakást. Biztos, ami biztos, ilyenkor szoktak egy fiktív vagy valós új bérleti szerződést is kötni, hogyha a bérlő rendőrt hív, akkor - ha a törvényi előírásnak megfelelően mondott fel a bérbeadó - hivatkozhasson arra a tulajdonos, hogy az új bérlő miatt pakolta ki a régi bérlő tárgyait.
Fizess, ha kell!
De hogy mennyire legális ez a megoldás? Ha a felmondás jogos, mert például az albérlő nem fizette a bért, akkor teljesen: "A hátralékos bér összegéig a tulajdonosnak zálogjoga van a bérlő bérleményben lévő vagyontárgyain. Bár kifejezett elszállításról, kiűrítésről nincs szó a jogszabályokban, de amennyiben a bérlő nem vitatja a felmondás jogszerűségét, úgy nincs az a bíró, aki ezért elmarasztalja a tulajdonost, legfeljebb kötelezi arra, hogy szállítsa vissza a lakásba az elvitt holmikat. Bár amennyiben már új bérlő lakik a lakásban, ez nem lenne logikus döntés. Ha viszont a bérlő vitatja a felmondás jogosságát, bizony jöhet a per, ami akár évekig is elhúzódhat " - mondja dr. Ruszthi Hunor, a Szikora Ügyvédi Iroda munkatársa.
A teljes cikket elolvashatja az ingatlanmagazin.com oldalán:
Elmélet és gyakorlat: hogyan dobjuk ki az albérlőt?
Forrás: Ingatlanmagazin.com
|